13 May 2006

Yalan ve Gerçek


Yalanı ve gerçeği yan yana koysanız insan yalanı satın alır. Gerçeği sayıklar ama yine de yalanı satın alır. Gerçek , hayatın bir yansımasıdır , sıkar ; yalan ise hayatın üzerine yüklenmiş bir hayal gücüdür .

Yalanın bu kadar çok lanetlenmesinin , 9 köyden kovulmasının sebebi de içerisindeki hayal gücü ile tabuları yıkabilmesidir. Yalan aksini düşünmektir , doğruya daha doğrusu bilinen gerçeğe farklı bir açıdan bakabilmektir.

Doğru denen şey bir doğruluktan ziyade bilinen gerçekliktir . Bütün doğrular bir önceki doğrunun yadsınması ile ortaya çıkmıştır. İlerleme bu şekilde sağlanır , doğrusuna sadık kalanlar bir tekrarın ötesine geçemez.

Doğru bir kopyadır , kopyası alınan şey ancak “ paste “ yapılabilir ve bu yeni bir doğru doğurmaz. Doğru kısırdır. Yalan ise birçok doğrunun potansiyelini içinde barındırır.


Sonsöz : Yalan söylemeyi beceremeyen bir kişi gerçeğine sadık kalamaz.

TwitterTakip

1 comment:

özgür kaya said...

ben de yalanla ilgili şu yorumumu da ekleyim,

Hayatta hep gözlemlemişimdir ki yalan söylemeyen insanlar hep hayal gücü zayıf insanlardı, ve hep düşüne geldim acaba bir şekilde hayal gücü olanlar mı ancak yalan söylüyor, bu güçleri mi onları bunu yapmaya zorluyor, bu, çok hızlı bir arabanın gaz pedalının ayağımızın altında olması gibi. Bu gücü olanlar bu pedala hız yasakta olsa hiç mi basmıyorlar? bence bu pedala hep basılıyor, hep yalan söylüyoruz, eğer bu yeteneğimiz yoksada aklımız bize geriye kalan tek yolu öneriyor; dürüst olup hiç yapamayacağımız bir şeyi bir daha denememeyi

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us