12 November 2006

Başarı ve süreç dizilimleri


“ Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti “ Orhan Pamuk Kara Kitap adlı romanına bu cümlelerle başlar. Bir gün bir kitap okur ve öğrendikleri bütün hayatını yeniden biçimlendirir.

İş dünyasındaki kalıp cümlelerle ifade edilen değişim de biraz bunu andırıyor.
“ Bir gün bir ISO belgesi alıp odama astım ve bütün hayatım değişti , Toplam Kalite Yönetim proğramını uyguladım ve şirketin bütün kaderi değişti ” Başarı kitaplarında yer alan heyecan verici ve taraftar bulan cümleler bunlar. Her patronun ağzından düşmeyen “ kendinizi gelişirin çocuklar ” tarzı şark yaklaşımı . Oysa değişim bir cümleyle sabah kalktığınızda start alacak bir süreç değildir. Değişim bir felsefenin ,bir sistemin sonucudur. Çocukluktaki eğitimden, çocuğa tanınan özerklik , düşünebilme ve yaratıcılığını geliştirebilme , kendini ifade şansı ve özgüvenin gelişmesinden başlar. Bu süreç yaşanmadan ancak taklit edilebilir ve aynı sonucu vermez.
Çalışanın kendini geliştirebilmesi için verimliliği esas alan bir yönetim anlayışınız var mı , başarıyı ödüllendiriyor musunuz , nasıl bir terfi sisteminiz var , işe eleman alırken uyguladığınız kriterleriniz nelerdir. Söylediğiniz yapmak istediklerinize vurgu yapan geleceğe yönelik ideallerdir , karşınızdaki insanı harekete geçiren ise yaptıklarınızdır.
“ Eğer 3 dilek hakkınız olsaydı “ masallarıyla büyümüş Doğu kültüründe kuluçkaya yatmış ticari zihniyet bir gün kalktığında kurumsal bir yapıya kavuşmayı , rekabet üstünlüğü sağlamayı diliyor ve işçilerine geliştirin kendinizi talimatları veriyor.

TwitterTakip

4 comments:

hasan , said...

kitabı okumuştum ama hiç böyle bir bağlantı aklıma gelmemişti ,

teşekürler ,

cemil HAHLI said...

Kardeşim renk körümüsün Nerden buluyorsun bu renkleri Yazıları okuyacağım derken gözlerim ağrıdı Sen hiç gazete okumuyor musun? Adam gibi bir site hazırlada bizde ne kadar ciddisin anlayalım...

Anonymous said...

What's Happening i'm new to this, I stumbled upon this
I've found It absolutely useful and it has helped me out loads.
I am hoping to contribute & aid other users like its helped me.
Good job.

My web blog: home makeover ideas ()

Anonymous said...

You neewd PSN codes to mae online purchase аnd tɦese codes ɑre lіttle tοo expensive foг thе lovers of PS video games.
PSN codes ɑre the key to unlock ɑll of thе games аnd game accessories current on thhe
PlayStation Network.

ʟook into my homepage: how to get free playstation network codes no survey

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us