03 April 2010

Dünyada Değişen Yeni Dengeler ve Türkiye'nin pozisyonu

Home Trend Yeni Röportaj

Mustafa bey , Dünyada Güç dengeleri değişiyor, Avrupa'da iflas noktasına gelen devletler var, Dubai borç batağında, bu devletler nasıl zengin oldu ve neden batıyorlar ?

Bakın devletlerin nasıl zengin olduklarını inceleyin. Çin hırsızlıkla zengin oldu, diğer Dünya ülkelerinin tasarımlarını , ürünlerini çaldı ve kopya etti. Avrupa'nın nasıl zengin olduğunu inceleyin , yine çalarak ve sömürerek zengin oldu , kolonilerini ve sömürgelerini kullandı. Türkiye'nin problemi çalacak bir şeyi yok, çalacak bir şey bulamadı, hırsızlığa cesaret edemedi. Türkiye'nin eskiden beri politikası denge üzerine kuruludur , durumu idare eder. Soğuk savaş döneminde ABD ve RUSYA arasındaki çatışmada denge oldu , 2. Dünya savaşı döneminde yine dengeye baktı ve kim güçlüyse onun yanında yer aldı. Türkiye dış politikada öteden beri , çok meydana çıkmaz , diş göstermez. Şimdi de Avrupa birliğine yanaşmaya çalışıyor. Bu anlamdan Türkler "one minute" çıkışına bu nedenle bu kadar sahip çıktı, bastırılmış bir öfkenin dışa vurumuydu bu çıkış ve inanın çok önemlidir, Türk Dış politikasında bir ilktir. Dubai hırsızlık olayını abarttı, baktı çalmadan zengin olunamıyor , bütün hırsızları bir araya topladı, tabi bu kadar hırsızın bir arada yaşaması mümkün değil. Şimdi Çin Google'ı ülkeden kovuyor , sansür uyguluyor, neden ? Çünkü, büyüyen devletlerin ilk yaptıkları şey sağlam bir sansür ve denetimdir. Cumhuriyet dönemi de büyüme aşamasında bunu yaptı ancak ekonomiye yansıtamadı daha çok kültür boyutu ile ilgilendi.

Türkiye bugüne kadar hiç çalmadı mı yani :)

Sessiz sedasız çalmaya çalışıyor, uyuşturucu trafiğinin %85 'lik kısmı Türkiye üzerinden sağlanıyor. Kara paraya karşı gizli bir tolerans olmasa bu oranlara çıkması mümkün değil.

Hırsızlığın bu kadar meşru hale gelmesi bir güven krizini de doğuruyor , bu da kendi başına bir kriz ve kargaşa demek , hatta bugünki krizin temeli de bu değil mi ?

Dünya uzun süredir barış içinde yaşıyor, savaşmıyor. Evet, savaş kötüdür ama halkları birleştirir , milliyetçi ruhu pekiştirir. Şimdi bu barış döneminde artık toplumlar arkasından gidecekleri liderlerini çıkartamıyor. Birliktelik ruhuna ve bir lidere toplumlar o kadar ihtiyaç duyuyor ki Obama gibi projesi olmayan birisi Dünya lideri olarak farklı toplumlar tarafından kucaklanıyor. Ev kadını Merkel, Çapkın Berlusconi Avrupalı liderler olarak önümüze çıkıyor. Günümüzün en önemli problemi güven, güvenin olmadığı toplumlar bir anomi haline girer yani toplumsal kuralsızlık; bunun sonuçları üzerinde düşünmemiz lazım...

Ancak bu eski düzene inanılmaz bir tepki var değil mi ? Herkes bu düzenin değişmesini istiyor , değişimden yana...

Obama seçim döneminde şu sloganı kullandı “change we need “ . Türkçesini ihtiyaç duyduğunuz değişim olarak tercüme edebiliriz. Obama gibi liderler büyük paralar harcayarak , araştırmalar yaptırarak doğru mesajın ne olduğunu bulurlar. Yani, toplumu analiz edip " toplumları ne gaza getirir" sorusunun yanıtı için milyonlarca dolar para harcarlar. Eğer milyon dolarlık bütçeleriniz yok ise izlemeniz gereken tersi bir yol vardır ; bu mesajlardan yola çıkarak toplumları anlamak. Eğer bütçeniz yok ise bu tür sloganları iyi analiz edin ve bununla paralel mesajlar üzerinde durun. Evet, şu an değişim toplumları en çok etkileyen, cezp eden, arkasından sürükleyen sözcük...

Türkiye bu değişimden nasibini alabilir mi , bu kadar çok sorun varken değişime odaklanabilir mi
?

MGK'da en önemli problem irtica yerine işsizlik olarak değiştirilmesi gündemde. Çok cesur bir adım. Ancak Türkiye'nin daha bir çok konuda kavga etmesi lazım , birçok konuda henüz toplumsal mütabakat yok.

Yunanistan'daki gayri safi milli hasıla 27.000 dolar ; yani, Türkiye'dekinin tam 6 katı , asgari ücret 1500 tl. Yani, herhangi bir restauranta gidip garsonluk yapan Yunanlı bir genç aylık 1500 tl ücreti rahatlıkla alabiliyor. Buna rağmen Yunanlı gençler sokakları yıkıp geçiyor. Ekonomik kaygı bittiğinde sorunlar bitmiyor. Her milletin değişime yönelik haklı tepkileri ve talepleri var. Türkiye'de kavga açılımla başladı ancak bitmez , kavga daha yeni başlıyor...

Değişim ama neyin değişimi , sistemin mi devletin mi toplumun mu ?

Şimdi şirketler diyor ki ; para kazanırken devlet müdahalesi az olsun , para kaybederken , batarken devlet müdahale etsin.Böyle bir tutarsızlık olmaz. Sermayeyi yönetenlerin zararlarının sıradan halkın üzerine yıkıldığı bir sistemi herkes içine sindiremez. Bu sistem revizyondan geçecek, değişecek. Devletin bu kadar az bulunduğu bir sistemin iyi çalışmadığı artık ortaya çıktı. Kapitalist sistemde bir düzenleyiciye, kontrol edene ihtiyaç var.

Neyin değişimi derseniz , bunu kimse bilemez... neyi değişeceğini bu güç mücadelesinde ortaya çıkan lider belirler. Uluslararası ilişkilerde hak ya da hukuk yoktur ve olamaz da , güçlü olan vardır ve güçlü olan kendi kurallarını koyar ve bunu da daha sonra meşrulaştırır.

Uluslararası ilişkilerde bir devlet bir şey yapıyorsa görünen basit neden gerçek amaç değildir. Devletlerarası ilişkiler bir santranç oyunu gibidir. Oyun kurma becerisi olan kazanır.

Bir örnek; Soğuk savaş döneminde Reagan Sovyetler Birliğini silah yarışının içerisine çekti. Bilerek aldığı silahları medya gündemine taşıdı ve olayı bir silahlanma yarışına dönüştürdü. Çünkü, Sovyet Ekonomisinin zayıfladığını görmüştü, Sovyetler prestij olarak bu silah yarışından geri duramadı ve ekonomisi battı ; savaşı Amerika bu şekilde silahlanma yarışına sokup ekonomisini zayıflatarak kazandı. Şimdi, Önümüzde Büyük Ortadoğu projesi gibi projeler var, Çin'in yükselişi var. PKK gibi, açılım gibi olaylar hep bu denklemin içerisinde okunması gereken dış güç hamleleri. Önümüzdeki dönemde PKK çatışmaları bitecek, Türkiye daha farklı bir oyuncu olarak yoluna devam edecek. Türkiye'nin bölgedeki görevini daha demokratik ve sivil insiyatifin olduğu bir güç olarak yürütebilir, adım adım bu değişimlerin gerçekleştiğinin şahidi olacağız.

Şimdilik ropörtaj için Teşekkür ediyoruz Mustafa bey ,

Ben Teşekkür ederim...

TwitterTakip

No comments:

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us