11 April 2007

Satışta daha zekiyi oynamak

Olduğundan daha akıllı görünmeye çalışan insanlar dikkatinizi çekmiştir. Gözlerini kısıp daha keskin bakmaya çalışırlar , çok dikkatli bir izlenim oluşturmak için etraftan gelen tepkilere çok hızlı cevap verirler , sürekli düşünüyormuş gibi yaparlar…

En profosyonel satıcılar, çok rahat ve doğal davranışlarla işi bitirirler. Hatta daha saf görünmenin faydalarını da görürsünüz. Müşteriler çok zeki , çok dikkatli , her şeyi hesap eden satıcıdan ürkerler. Satıcının bütün noktaları düşünerek her halükarda hesabını yapıp karlı çıktığını , pazarlık yapmanın ve mal almanın karlı olmayacağını düşünürler.

Zeki insan modellemesi özgüven eksikliğinin en bariz göstergesidir.

Bir insanın oynamak istediği model o insanın eksikliğini duyup ihtiyaç hissettiği şeydir. Bu rol karşısında, siz de iyi bir oyuncu olup uyum sağlarsanız, bu satıcılardan elde edemediğiniz şey kalmaz.

Aziz Nesin, Türk toplumu hakkında çoğunluğunun aptal olduğu gibi bir söz söylemişti. Kimse bu sözün bir mizah yazarının bir an için söylediği aptalca bir söz olduğunu düşünüp geçiştirmedi, bu şekilde yorumlamadı. A.Nesin rolünü oynamayı reddedip , kısık gözlerle bakan bir toplumun rol modellemesine uyum sağlamadığı için lanetlendi.

TwitterTakip

3 comments:

Anonymous said...

YANILMIYORSAM EMRE YILMAZ DI YAZARIN ADI,ŞÖYLE DİYORDU:
İYİLİKLE YAPAMAYACAĞINIZ KÖTÜLÜK YOKTUR........

Anonymous said...

YANILMIYORSAM EMRE YILMAZ DI YAZARIN ADI,ŞÖYLE DİYORDU:
İYİLİKLE YAPAMAYACAĞINIZ KÖTÜLÜK YOKTUR........

Anonymous said...

nietzsche nin soyledigi gibi: yapmak zorunda oldugunu istemek , istedigini sevmek zorundasin... belli bir gorev ve yetkiyle çalisiyorsak mutlaka birtakim oyunlari zeki gorunmek dahil oynMak zorunda kaliyoruz.ama kendi isinde külahlar degifliyor. özgüven çok önemli. acikcasi kendi isin degilse bile kendi isin gibi gostermeyi iyi bilmek lazim...NUMAN

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us