22 March 2008

ilişkilerde yönetme isteği ve liderlikMevki ve liderlik asimetrisi her zaman çatışmayı getirir.

Bazı durumlarda bu çatışma gereksiz yere de ortaya çıkabilir. Örneğin, bir kadına karşı ya da mevki sahibi olmayan bir kişiye karşı konuşuyorsanız. Kadınlar erkeklerin emir verme , üstten konuşma alışkanlıkları nedeniyle böyle bir üsluba karşı daha hassastırlar. Siz böyle bir konuşma yapmamış olsanız dahi en ufak bir ayrıntı aşırı bir reaksiyona neden olabilir.

Bir arkadaşım gayet mütevazi cümleler kurmasına rağmen karşı tarafta öfke yaratıyor , karşı tarafın savunmaya geçmesine neden oluyordu. Bu arkadaşın konuşmalarındaki rahatsız edici öğeyi incelediğimde , arkadaşımın, konuşmalarını bir çerçeveye yerleştirdiğini , yani paketlediğini fark ettim. Bazı insanlar konuşurken karşı tarafa da düşüncesini söylemesi için açık kapı bırakırken, bazıları nokta koyup , çerçeveye yerleştirerek “ doğru budur “ intibası yaratırlar.

Kadınlara gösterdiğiniz basit bir nezaket kadın tarafından erkeğin liderliği ve kontrol etme isteği olarak algılanabilir. Bu davranış da aslında aranızdaki ilişkinin çerçevelenmesidir , erkeğin istediği bir kalıbın uygulamasıdır.

TwitterTakip

1 comment:

ferah said...

Bence konuşarak nedenleri ,sonucları göz önüne alınarak herkezle her konuyu tartışmalı irdelemeli ve sonuctada ;dogru olarak algılanan karar yapılmalıdır. Bu sadece kadın erkek ilişkisi olarakta algılanmamalı mustafa beyin bu konuyu kadın erkek ilişkisi olarak irdelemeside düşündürücü bence..

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us