17 February 2011

İnsanlar neyi görür , nasıl düşünür ?

Ecevit dönemindeki krizde bir esnaf yazar kasayı başbakanın önüne fırlatmıştı. Bu olay simge oldu ve akılda kaldı. İnsanlar bu tabloya bakarak , demek ki esnafın durumu oldukça kötü, diye düşündüler ve hükümet bu olaydan sonra çok yoğun eleştirilere maruz kaldı.

Çok derin süreçlerin içerisinden geçebilirsiniz ama herkes bu süreci aynı derinlikle görmez. İnsanları düşündüren , farkına varılmasını sağlayan bu tür simgelerdir.

İnsanlar simgelerle düşünür, simgelerle algılar.

O dönem hükümet ekonomi bakanını değiştirdi , yanılmıyorsam da adı Güneş Taner idi, bir edebiyatçıydı. Bu edebiyatçı çok iddialı biçimde” bu enflasyon canavarını çok iyi tanıyorum, bunun kafasını kesinlikle ezeceğim” diye, dikkat çekici bir açıklama yaptı. Bu bakan ekonomiden anlamıyordu ama edebiyat ve algı yönetimi konusunda oldukça iyiydi. İnsanların nasıl düşündüğünü , neleri algıladığını biliyordu. Enflasyon canavarı söylemiyle somutlaştırıyor ve küçümsüyor, iddialı çıkışıyla da güven veriyordu. Gobbels’in dediği gibi; yalanınızın inandırıcı olmasını istiyorsanız bu yalan büyük bir yalan olsun.

Daha sonra Kemal Derviş ekonomi yönetimine geldi.

İnsanlara eski bir şeyi yeni bir şeymiş gibi algılatmak istiyorsanız bırakın bunu yeni birisi söylesin.

İnsanlar simgelerle düşünür ve algılar.

İnsanlara umut aşılamak istiyorsanız eski adamlara yeni bir şeyler söyletmeniz inandırıcı olmaz. Yeni kişiler ortaya çıkarın, simge olaylar yaratın.

Kemal Derviş’in ekonomi yönetimine getirilmesi yaptığı icraatler olmasa dahi bir simge ve algı açısından oldukça başarılıydı.

Deniz Baykal sürekli yenilikçi olduğunu söyledi, inandırıcı değildi, daha sonra bir konuşmasında pop müzik sanatçıları gibi görsel şovla sahneye çıktı. Bir anlamda değişimi arzuladığını ve yenilikçi olduğunu simgeleştirmeye çalıştı. Taktik başarılıydı ancak yanlış adam üzerine inşa edildi.

Hükümet, açılışlara katılarak ekonominin canlandığını simgeleştirmeye çalışıyor. Birçok şey anlatmaktansa bu tür simgeler daha akılda kalıcıdır ve gerekli etkiyi yaratır. Siyasiler henüz simgeleri ve olayları ön plana çıkartmanın yarattığı etkinin farkına varamadı , oysa kitleler bu simgeler ve olaylar üzerinden düşünür.

TwitterTakip

No comments:

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us