09 November 2007

kumarın yasaklanması ya da sektör haline dönüştürülmesi


Kapkaç haberleri tv’lerde her gün yayınlanmaya başladığında , kapkaç çığ gibi büyüyecek , diye düşünmüştüm. Sokakta aç gezen, eğitimsiz insanın en büyük öğrenme yolu modellemedir. Bir konuyu bu kadar sık gündeme getirip , her gün konuşursanız, sokaktaki insanın karnı acıktığında, kapkaç bilinçaltındaki çözümlernden birisi haline gelir. Haberlerin tekrarlanmasıyla kampaç yapan insanların oranı daha çokmuş gibi gözükür ve bu kadar çok insanın karıştığı bir olay meşru hale gelir.

Son günlerde, medyadaki haberlerden öğrendiğimiz kadarıyla her gün bir kumarhane basılıyor. Aslında Devlet kumarhaneler üzerinde bu kadar baskı kurarak , kumarın toplum içine bulaşmasına hizmet ediyor. Baskı gizliliği de beraberinde getirir , gizlilik sonucu kumar Devletin ulaşamayacağı, toplumun normal yaşam alanlarında kendisini gösterir , toplumun içerisine bulaşır
.
Ankara’nın ulus semti meyhanelerin ve her türlü fuhuşun olduğu bir alandır. Bunun, bu kadar kamuya açık olması , normal insanların gelip geçtiği bir yol güzergahının ortasında olması bir öğrenme şeklidir
.
Las Vegas, Amerikanın her türlü kumar ve eğlence için ayırdığı bir bölgedir. Bu şekilde, kumar ve fuhuş gibi eylemleri toplumun içinden alarak kopartır ve normal insan için modelleme yapacağı , öğreneceği , karışıp alışkanlık haline getireceği bir halden çıkartır. Ayrıca , kumar işini bir sektör haline getirip, Dünyanın geri kalanı için bir cazibe merkezi haline getirir. Amerika, bu şekilde kumarın ve fuhuşun yayıldığı bir toplum imajını azaltır , Las Vegas da hayatın hiç durmadığı bir eğlence mekanı olarak bir marka olur.

TwitterTakip

3 comments:

Anonymous said...

sizin yazınızda benim için bir modelleme olup beni tahrik etti

şimdi las vegas'da olmak vardı:::))

sibel

Anonymous said...

sibelin las vegasa gitmek istemesi onun kişiliğini yansımasıdır.

Sedat Yıldız said...

Mustafa Bey e katılıyorum. Biz toplum olarak yasak olan herşeyi çok seviyoruz. kırmızı ışıkta geçmeyi,18 yaşından küçüklere sigara satmayı, yasaklar çoğu insan için vazgeçilmezdir. İnsanlar sürekli yasaklarla yaşamayı sever. Birgün bir vatandaş Merhum Turgut ÖZAL a bu tv kanallarında sansürlü şeyler yayınlanıyor yasaklar mısınız? Merhum ÖZAL cevap vermişti, allah sana irade vermiş Kumanda denen bir alet var izlemek zorunda değilsin, istersen değiştirebilirsiniz ama siz izlemek isterseniz o zaman ayrı.
Yazılarından Dolayı Mustafa Bey e Tşk ediyorum...

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us