10 December 2007

Liderlik ve ikinci adamBeyaz ile Kadir Çöpdemir’in beraber sundukları “ biri bana anlatsın “ programının sonlandırılacağını uzun süre önce tahmin etmiştim. Beyaz , Kadir Çöpdemir’e göre daha fazla bir hayran kitlesine sahip olması itibariyle birinci adam idi. Taraftar kitlesindeki beklenti seviyesi oldukça yüksekti. Değişik nedenlerle en iyi sıfatı Beyazın üzerine yapışmıştı. Bu programda Beyaz’ın bu rolünü oynayamaması , bugüne kadar oluşturduğu kariyer çizgisi için bir riskti. Kadir Çöpdemir, programda daha çok ön plana çıkmaya , Beyazıt’ın imajını zedelemeye başlamıştı. Eğer , ben Beyazıt’ın menajeri olsaydım , bu programı çok daha önce bitirirdim.

lider markalar zaman zaman lider olamayacakları pazarlara girerek güç kaybederler. Hyundai ekonomik araç sınıfında yer alan bir otomobildir , zaman zaman yaptığı üst seğmente sıçrama hareketleri Hyundai markasının buradaki liderliğini de zedeler.

Güçsüz rakipler, kontrol edebildiğiniz sürece, daha büyük bir rakibin ortaya çıkmasını önleyecek , arkada bıraktığınız niş Pazar alanlarını temizlemeye yararlar. Taklitleriniz size ulaşmaya çalışan , çemberinizin hemen dışında birikmiş yeni bir potansiyel yaratır. İstediğiniz zaman harekete geçirebileceğiniz , almaya istekli , beklentisi oluşmuş hazır bir potansiyel kitle ...
Liderlik , ancak sizinle ve arkanızdan gelen taklitleriniz , ufak rakiplerinizle sürdürülebilir. Beyazıt da , Kadir Çöpdemir de liderlik pozisyonlarını koruyabilecekleri , arkada duran yeni partnerleriyle iki farklı program sunmada doğru bir yaklaşım izlediler.

TwitterTakip

2 comments:

Sedat YILDIZ said...

Merhaba Mustafa Bey...
biz küçük işletmelerin bize rakip olmamasını engelleyebiliyoruz ya geride bıraktığımız niş pazarlara tekrar dönecek miyiz?yada dönmek mantıklı olur mu sizce?

Tşk iyi Çalışmalar...

Anonymous said...

bence , geride kalan niş alanlara geri dönmek yerine , geridekilerin sizin pazar alanınıza ulaşmalarını önleyecek derecede uzmanlaşmak gerekir. Alttan gelenlere de nefes alacak alanlar bırakmadığınızda risk almayı seçecek , sizin için tehlikeli olabilecek ataklar yapabileceklerdir.

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us