13 October 2006

Bir pazarlama vakası olarak Orhan Pamuk


Orhan Pamuk Türkiye’nin en çok satın alınan ama okunmayan yazarı olarak bilinir. Tekrar eden anlatım üslubu , olay kırılımlarının olmaması ve tasvirler Türk okuyucusunda gerekli heyecanı uyandırmıyor olabilir. Türk okuyucusu Yaprak Dökümü tarzı kısa , birçok olayların iç içe geçtiği tarzı daha çok sever.

Ancak Pamuk kendinden bahsettirebilmeyi ve gündemde kalmayı becerebilşmiştir. Gündeme bağlı kalarak ekranda olabilen ancak ciddi pozisyonunu koruyabilen nadir edebiyatçılardandır. Genelde ikili diyalog kurabileceği proğramlara katılarak bir tartışma iklimine sürüklenmemeyi , merkezde kalmayı becerir. Sesindeki kontrol ve vurgulamalarla gayet inandırıcıdır. Çok farklı şeyler anlatmaz ama farklı bir şeyler söylediğine inanmış bir tarzı vardır. Kelimeleri üst üste biner , yeni bir şey söylemenin heyecanını ve telaşını hissettirir.Tane tane değil hızlı hızlı konuşur , asıl sonda söylemek istediği bir şeyler varmış hissini uyandırır ve merakı diri tutar.

Bakın , asıl problem , bügüne kadar , söylemek istediğim şu gibi kelimelerle cümleye başlar ve karşıda bir irkilme , dikkat kesilme yaratabilir . Orhan pamuk konuşmayı değil ama dinletmeyi bilen bir yazardır.
Aldığı ödülden dolayı yazarımızı kutluyoruz.

TwitterTakip

2 comments:

Anonymous said...

bence Avrupa tarafının duymak isrediği şeyleri söyleyerek gündemde kalıyor ve destek görüyor

gaykedi said...

Yalçın Küçük, Pamuk'un Sabetayist olduğunu ve Amerika'daki Yahudi lobileriyle yakın ilişki kurduğunu Şebeke kitabında dile getiriyor. Orhan Pamuk, 'içerik itibarıyla söyleyenin yüzünün kızarması gereken iddialar' olarak tanımlıyor bunları. Pamuk'un baba tarafı Çerkez kökenli. Ona saldırarak prim yapmaya çalışanlara da, onun daha hiç bu kadar ünlü değilken yazdığı şu satırları armağan ediyorum:

'Üç padişah, bir halife ve üç cumhurbaşkanı eskittikleri yarım yüzyıllık yazı hayatları boyunca, üç kavgacı kalemşör, zaman zaman doğru da olan başka birçok suçlamayla birlikte, birbirlerini dinsizlik, jöntürklük, frenklik, milliyetçilik, masonluk, Kemalistlik, cumhuriyetçilik, vatan hainliği, padişahçılık, Batıcılık, tarikatçılık, edebi hırsızlık yapmak, Nazilik, Yahudilik, Araplık, Ermenilik, homoseksüellik, döneklik, şeriatçılık, komünistlik, Amerikancılık ve en son olarak da da günün moda konusu egzistansiyalitlikle suçlamışlardı.'

Orhan Pamuk, 'Kara Kitap'a bunları yazdığında bir gün kendisinin de benzer saldırılardan nasibini alacağını bilmiyordu tabii ki. Yıllar içinde onun hakkında bütün bunlar söylendi. Ama hiçbir iftira onun daha iyi, daha cesur, daha büyük kitaplar yazmasına engel olmadı. Çamur atanlar birer birer unutuldu, Orhan Pamuk'sa adını dünya tarihine silinmemek üzere yazdı...Oray Eğin' in yazısından...

http://www.gaykedi.blogspot.com/

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us