30 October 2006

Turkuaz ; son bilgi teknolojisiyle işlenmiş parti


Ali Müfit Gürtuna yeni bir parti kuruyor ve gazetelere verdiği “ gelin partinin adını siz koyun “ reklamıyla halka sesleniyor.

Ali Saydam ise “ madem liderliğe soyunuyorsun, lider halka danışmaz “ şeklindeki yorumuyla bu yaklaşımın oy toplayamayacağını iddia ediyor.

Elbette liderlik bu tür bir otoriterliği gerektirir . Bu bildiğimiz , kitaplardan öğrendiğimiz teorik ve genel bir doğru ancak her doğru sokağa düştüğünde boyut değiştirir. Her doğru koşullar değiştiğinde , beklenti farklılaştığında aynı olumlu sonucu vermeyebilir.

Öncelikle bilinen “ liderin hikmetinden sual olunmaz “ doğrusuna göre eleştirmeden önce halkın bilinçaltını , duygularını incelemek gerekir. Örneğin şu anki partilerin çoğu lider partisidir ve “lider partisi “ söylemi o kadar yayılmıştır ki olduğundan fazla bir tepki halihazırda vardır. Bir pazarlamacı bu tepkiyi ciddiye alıp doğrusunu buna göre uyarlamalıdır.

Daha önce, Sadettin Tantan halkın güvenini kazanmış oldukça otoriter , taviz vermez ve doğruyu bilir görüntüsüne rağmen başarılı bir sonuç elde edememişti. Yaşar Nuri Öztürk her konuya hakim tavrıyla yine başarıya ulaşamayan liderlerden. Acaba bu model bizim pazarımızda artık işlemiyor olabilir mi ? Tüketici böyle bir model için doyum noktasına ulaşmış , bu doyum noktasında doğru olan şey başarısız sonuç veriyor olabilir mi?

Tahminen, Gürtuna ve ekibi zaten partileri için bir isim bulmuşlardır , rastgele bir isimi partilerine vereceklerini hiç zannetmiyorum. Maksat womm, kulaktan kulağa pazarlama ortamı yaratabilmek ve bu şekilde bu yeni oluşumdan bahsettirip reklamını yaptırabilmek. Şu an dahi gazete köşelerinden bloglara, arkadaş sohbetlerine kadar bir gündemde olma ,dikkati çekme ortamı yaratabildikleri söylenebilir.

“ Halkın partiyiz “ söyleminin bir adım ötesine geçmeyi ve daha inandırıcı olmayı hedefleyen ufak pazarlama stratejisi gibi geliyor bana.

Gürtuna bence sahaya iyi bir çıkış yaptı ama soft ve pasif kişilik özellikleriyle bu maçı bu şekilde devam ettirebilmesi çok zor.

TwitterTakip

3 comments:

ertuğrul said...

bence doğru bir yaklaşım

Meltem said...

Yukarıdaki yazınızda; "Yaşar Nuri Öztürk her konuya hakim tavrıyla yine başarıya ulaşamayan liderlerden" demişsiniz!.. Afedersiniz de, sizce başarının ölçütü ne? Bir siyasi partinin/liderinin başarısı, seçim sonuçları ile ortaya çıkmaz mı? Tantan seçime giridi de, Yaşar Nuri Öztürk seçime mi girdi ki başarısız diyorsunuz? Mantıksız bir söylem olmuş!..

mustafa zeyrek said...

sayın meltem hanım ,

ben yaşar beyin başarısız olduğunu ve seçimlerde de başarısız olacağını düşünüyorum , o yazımda da asıl konu bu olmamasına rağmen bir cümleyle değinmişim ,

şimdilik yazıyı değiştirmem mümkün değil çünkü düşüncem değişmedi , ama size söz, bundan sonra yaşar beyi daha yakından takip etmeye çalışacağım ve olumlu çıkışları olursa değineceğim , ayrıca eğer ben yanılırsam ve Yaşar bey seçimlerde başarılı olur meclise girerse söz veriyorum bu başarıyı değerlendiren olumlu bir de yazı yazacağım ,

ilginiz için teşekürler ve başarılar ,

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us