20 February 2008

Müşteriyi karar vermeye iten nedenler ve oyun kuramı


Soğuk savaş döneminde bir profosör tarafından oyun teorisi kuramı geliştirilmişti. Buna göre karşı tarafın bütün hareketlerini not ediyor ve bir araya getiriyordunuz , bu hareketler bütünü ortaya bir davranış kişiliği çıkartıyordu. Bu hareketlerden yola çıkarak karşınızda bir kişilik varmış gibi düşünüyor , bir sonraki hamlelerini tahmin edebiliyordunuz.

Birçok alternatifin olduğu bir ortamda karşıdaki rakip en rasyonel kararı verecektir. Karşı rakibin koşullarını iyi değerlendirip rasyonel sonucu öngörebilirseniz , hamleyi görmüşsünüz demektir.

Karşı tarafın ne yapacağını merak etmek , iyi dileklerde bulunmak , hamleyi gördükten sonra harekete geçmek yerine koşullarını düşünün ve en doğru olasılığı tahmin edin…

Karşınızdaki müşterinin karar vermesini beklemek yerine nedenler yaratmak çok daha mantıklıdır. Nedenler müşteriyi en rasyonel sonuca iter

TwitterTakip

1 comment:

Anonymous said...

Müşteriye nedenler sunmak demek müşterinin neden sizden alıcagına karar vermesini saglamak. Neden sizden alsınki; nedenler arasında direkt ona fayda saglıcak nedenler olmalı.


Mustafa bey dikkatimi ceken yazıda rekabet ettiginiz kişilerin firmaların daha sonra ne yapacaklarını tahmin etme davranışlarını inceleme cok hoştu tşkkrlr..İnsaları düşünmeye ve fark etmelerini saglamanız cok faydalı cok tşkkrlr.

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us