30 August 2008

Recep İvedik ile Turkcell reklamlarıRecep İvedik ile Turkcell reklamları birçok kişi tarafından eleştirildi. Ahmet Hakan Recep İvedik karakterinin özdeşleştiği bir ürünü kullanmak istemediğini belirterek aslında çok da ciddiye alınmaması gereken kişisel bir tepki verdi. Ali Saydam ürün imajıyla kullanılan oyuncunun uyumsuzluğuna dikkat çekerek bu karakterin ürünün algılamasını aşağı çekeceğini söyledi.

Recep İvedik nasıl bir filmdir? Bence iğrenç
Senaryo çok basittir vs.
Bence bu filmdeki çoğu öğe oldukça başarısız olmasına rağmen bu kadar başarısızlığın arasında ilginç bir biçimde başarılı bir karakter ortaya çıkıyor. Bunun nedeni Türklere has olan davranışların ön plana çıkarak kendisini konuşulur kılması gibi nedenler olabilir ama sonuçta bu süreç ortaya Recep İvedik karekterini ortaya çıkarmıştır.

Bir espri normal olamaz. Olağanın dışına çıkması , bir dereceye kadar rahatsızlık yaratması , bir saldırıda bulunması vs. gerekir. Buradaki saldırıya bakarak “ saldırgan “ bayrağını bu espirinin etrafındaki her olaya ve kişiye taşımak yanlış olur.

Bence reklam son derece başarılı ve Turkcell bundan sonra da “kıro cell “ olmaz.

Şöyle bir açıdan da bakabiliriz ; Filmde Recep karekteri insanı tiksindirebilecek davranışlarda bulunuyor. Ancak , bu hareketler bu karakterle özdeşleştirilmeyip nihayetinde insanların sempati duyduğu bir kahraman çıkıyor. Eleştiriler haklı olsaydı Recep figürü iğrençliğin temsili olması gerekirdi.

TwitterTakip

No comments:

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us