23 March 2009

Amerika İmajını niçin düzeltemiyor , Toplumsal bilinç niçin reaksiyon vermiyor ?


Yapılan bir araştırmaya göre ,Türkiye ile Amerika arasında yapılan anlık istihbarat çalışması Amerika’nın imajında düzelmeye neden olmamış.

Toplumların bir şeyi hatırlaması , hatırladığı bir şeyi de unutması çok zordur. Toplumsal bilinç hantaldır. Anlık tepkilere reaksiyon vermez, düzelmesi uzun süreç alır. Önyargılardan beslenir , duyguların işleyişi ile toplumsal bilincin işlemesi arasında büyük benzerlikler vardır.

MNG grubu çevre kirliliği konusunda geçen haftalarda olumsuz bir not almıştı , bazı haberler medyada yayınlanmıştı. Bu imajın düzelmesi için çevre kirliliği ile ilgili bazı projelere imza atıyormuş. Anında müdahale ve çözüm , etkili olur mu ? Evet , olur… Daha önce oluşmuş böyle bir algılama yok ise anlık müdahale ile toplumsal bilinçaltında tortu oluşumunu önleyebilirsiniz.

Eğer birkaç defa tekrarlanıp toplumsal hafızaya yerleşseydi , MNG de bu süreçte herhangi bir aktivitede bulunmasaydı , bu algılamanın düzeltilmesi oldukça uzun bir zamanı kapsardı

Friedman ,bir dönemler krizlerden en kısa sürede çıkış yolunu helikopterle havadan para atmak olarak önermişti. Amerika havadan para yağdırsa dahi artık çok zor

TwitterTakip

No comments:

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us