28 May 2009

İkna ederken , ikna cümleleri ne kadar kullanılmalı ?


Müşteriler vermekten , cebinden para çıkması fikrinden hoşlanmazlar. Bu yüzden satarken kullandığınız kelimeler iknada oldukça önemlidir.

Müşteri kendisini ikna etmeye çalıştığınızı anladığında karşı savunma geliştirecektir. İkna olmak mağlup olmak anlamına gelecektir.
,
Müşteri , yüzüne kapıyı kapatırken , ayağınızı kapının arasına uzatan bir satıcı son hamlesini hangi cümlelerle yapmalı ? Hayır , yanıtını veren , satıcının teklifini reddeden bir müşteri karşısında tek bir cümle şansınız olsa hangi cümleyi kullanırdınız ?

Çatının üzerine çıkıp intahara kalkışan bir kişinin yanıbaşında hangi cümleleri kurmayı tercih ederdiniz ?
psikologların intahar eden bir kişiyi ikna etmek için ilk uyguladıkları taktik sigara ikram etmektir.İkna etmeye çalışan taraf pozisyonundan sıyrılmak için böyle bir başlangıç yaparlar. İkna cümleleri gizlenir ve sona bırakılır.

Hastalarda şöyle bir psikoloji vardır ; yakınlarına , eşlerine hastalıkları konusunda yakınırlar. Aynı soruyu doktor sorduğunda ise gayet iyi olduklarını söyleyip , yakınmalarını dile getirmezler.

Yakınlarına yakınarak normalin dışında bir durumda olduklarını sürekli hatırlatarak daha fazla ilgi talep ederken ; doktorlarına karşı güçlü bir imaj bırakmak isteyebilirler.
Hasta , doktorun otoriter , yöneten , güçlü tavrına karşı güçsüz ve zayıf anlamına gelebilecek pozisyonu reddederek direnebilir.

Bu yüzden bir psikolog arkadaşımın dediği gibi , doktorlar çoğu zaman hastanın durumunu kendileri tetkik ederler , hastalarını dinleme nedenleri kişiliklerini ön plana çıkartmalarına izin vererek rahatlamalarını sağlamaktır.

TwitterTakip

No comments:

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us