20 February 2007

Başarı = başkaları


İyi bir oyun sergileyebilmeniz için güçlü bir izleyici kitlesine ihtiyacınız vardır. Kendi kendini yöneten bir oyun daha büyük bir hedef koyup, bunun motivasyon dinamiklerini sağlayamaz.
Tarihte, yalnız ama başarılı bir adam edebiyat dışında hiçbir alanda olmamıştır. Dante cehennemi başkaları olarak tarif etmişti , biz ise başarıyı başkaları olarak niteliyoruz. Dante, diğer insanları , eleştirel gözle bakıp kendi içsel dünyalarından uzaklaştırdıkları için cehennem olarak nitelemişti ; biz ise iş dünyasında, hedefleri daha yukarı taşımak için gerekli motivasyonu sağladığı , bizi eleştirebildiği , rekabet ortamı sağladığı için başkalarını başarının olmazsa olmaz şartlarından birisi sayıyoruz.

İnsan, kendisi sözkonusu olduğunda tarafsız olamaz. İnsan sürekli kendisini olumlayan , hataları için o hataları ortaya çıkaran koşulları öne çıkarmaya meyilli bir yapıya sahiptir. Diğer bir insan, kendinizi tarafsız bir gözle değerlendirebileceğiniz gerçekçi bir yansımadır.

Diğer bir insan ; hedef koymanın , bu hedefi somutlaştırmanın , hedefi daha görünür kılmanın bir yoludur. 10 yıl sonra şu hedefe ulaşacağım, gibi belirsizleşebilecek soyut bir hedef yerine, şu insanın seviyesine , satışlarına ulaşacağım , şu insanı müşteri portföyüme dahil edeceğim gibi bir hedef sizi daha çok motive edecektir. Böylece hedefiniz daha ulaşılabilir olacak , uzansanız tutacak olduğunuz kadar yakın bir mesafeye taşıdığınız hedefiniz sizi harekete yönlendirecektir.

Sonsöz : Düşmanın en büyük faydası hatanızı unutturmamasıdır. Eğer cehennem başkalarıysa , başarı bu yoldan geçer.

TwitterTakip

No comments:

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us