09 December 2006

Bazı meslekler, müşteriyi sadece uzaktan izleyebilecek

Yapılan bir araştırmaya göre piyasada en az güven duyulan mesleklerin başında galericiler geliyor. Sektörün kişisel özelliklerden bağımsız olarak, bu meslekte çalışanları güvenilmez hale getirmesi nasıl açıklanabilir ? Aynı oranda avukatların da güvenilmez olarak algılanması ya da en güvenilir kişiler olarak hemşirelerin seçilmesi? Örneğin doktorlar 5 yıl önce güvenilirlik sıralamasında ilk sıralarda yer alırken bu güven günümüzde neredeyse galericiler seviyesine inmiş durumda.
Bir satış müdürü arkadaşım altında çalışan satıcı arkadaşa satış eğitimi verirken şöyle bir cümle söylemişti : ” satmak için değil güvenilir olmak için uğraş, herkes satmaya çalıştıkça saldırganlaşıyor ve yüzleri çirkinleşiyor “ Bazı mağazalarda, siz eşyalara bakarken satış temsilcisinin sizi uzaktan izlediğine , sadece bir şey sormak istediğinizde yanınıza yaklaştığını görürsünüz. Raflardan sürekli mal indiren , ürünleri açan, dar gelen ayakkabı için ; zamanla açılır, tarzı zorlayıcı satış yaklaşımı böyle bir güvensizliği yarattı ve büyük mağazalar “ satmaya çalışmama “gibi bir tavır geliştiriyorlar bugünlerde. Müşteride bu kuyruk acısı olduğu sürece, bazı meslekler müşteriyi uzaktan izlemekle , sadece bir şey sormak istediklerinde yaklaşmakla yetinmek durumunda kalacak .
Bir hemşire öldürüldüğünde haberi manşetten verilecek , bir galerici öldürüldüğünde haber 3. sayfada geçiştirilecektir. Bu mesleğe duyulan güven ve verilen değerle ilintili bir ayrıntıdır. Siz de tüketicinin manşetinde yer almak için , geçiştirilen bir ayrıntı olmamak için satmaya değil güvenilir olmaya çalışmalısınız.

TwitterTakip

No comments:

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us