15 December 2006

Bildiğiniz mantık dünyasının sonu

Çoğu mantıksız gibi görünen fikirlerin, mantıksız görünme nedeni, geçmişte bir örneğinin daha olmamasıdır. Mantık dediğimiz sağduyulu , riski sevmeyen , sağlamcı yönümüz şöyle düşünür : acaba bu fikrin daha önce bir örneğini gördüm mü , bu konuda bir bilgi sahibi miyim , bildiğim şeylerin toplamına göre böyle bir sonuç çıkar mı ?

Ne yapabilirim sorusuyla mantığın kapısını çaldığınızda : ne yaptın , der

5 yıl önce Akmerkez’de büyük bir mağaza tutup, simit satmanızı söyleseler , ne düşünürdünüz ? Bu soruyu mantığınıza sorduğunuzda : neden sen de simidini herkes gibi bir köşe başında bir simit arabasında satmayı denemiyorsun, derdi

Evet , Akmerkez’de simit dünyası zincirinin bir halkası daha açılıyor . Simit dünyası , Türk insanının kültüründe olan ama pis tezgahlara düştüğü için uzanıp alamadığı bir damak zevkini, modern bir tasarım içerisinde sundu. Geleneksel çıtır lezzetinden ve kokusundan taviz vermeden farklı mekanlar yaratabildi. Akşam trafiğinde , toz duman içerisindeki tezgahlarda , tezgah camlarına vurularak : 2 tane 1 lira şeklindeki seyyar satıcı yaklaşımıyla oluşan , ucuz öğrenci besinine, yeniden değer yüklemeyi bildi. Ürünün yanına , mekan , hizmet ve yeni bir konumlandırma inşa etti.

Mc Donald’s bildiğimiz ekmeğin arasına yine bildiğimiz köfteyi koyarak Mc Donald’s olabildi. Simit Dünyası ise yine bildiğimiz hamurun üzerine bildiğimiz susamı ekerek Simit Dünyası … Tek farkları bunu mantıklı bir şekilde yapmadılar.

TwitterTakip

No comments:

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us