28 December 2006

Talep Dalgalanmasını Yönetebilmek

Pazarlamanın en önemli işlerinden bir tanesi de talep dalgalanmasını yönetmektir. Bir sinema düşünün ; hafta sonları tıklım tıklım, hafta içi ise bomboş. Hafta sonlarındaki doluluktan dolayı, müşteriler dışarıda kalıyor , hafta içindeki az insan sayısından dolayı da film izleyen 5-6 insan , o kalabalık sinema ortamını yaşayamadığı için memnuniyetsiz ayrılıyor.
Belki de içeri giremeyip dışarıda kalan grup içinde, sürekli sinemaya gelen, içeride daha fazla alışveriş yapan, daha fazla kar getirici bir grup vardır. İçeriye girebilenler arasında belki de uygun zamanı olup hafta içi de gelme durumu mümkün olan bir grup da vardır. Pazarlama, bu grubu analiz edip, hafta içine yönlendiremediği için , dışarıda kalan daha verimli müşteriyi seçemediği için başarısızdır. Hafta içi 5-6 kişinin sinema izlemesiyle, 100 kişinin sinema izlemesi açısından maliyet, işletme açısından değişmez. Pazarlama, bu sabit maliyeti daha fazla girdiye yöneltemediği için başarısızdır.

Hafta içi Halk günü uygulaması bir pazarlama başarısı mıdır ? Bu uygulamayı beş yıl önce başlatan firma için evet ama ya bugün ? Farklılaşamayan bir taklit, özgünlüğü olmayan ve dikkat çekmeyen bir çığırtganlık … Ve hatta bu kadar yaygınlaşmasıyla da sinekten yağ çıkarma olarak algılanıp, konumunuzu bir alt seğmente indirebilecek bir uygulama.

Herkesin doğru bildiği bir yol, kesinlikle doğru olamaz…

TwitterTakip

No comments:

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us