18 December 2006

Zihniyet değişimi

Medyanın da üzerine gitmesiyle THY ‘daki deve kurban edilme olayı gündemi uzun süredir meşgul ediyor. LCD televizyonun üzerine dantel koymakla , son model bir arabaya nazar boncuğu takmakla , bu davranış arasında bir fark var mı ? Her biri de teknolojiyi kabullenmenin , sindirmenin, kendine çevirmenin , bir şekilde herhangi bir sürecine dahil olmaya çalışmanın bilinçaltı yansımaları. Bir kültür ve gelenek gibi görünse de dışında olduğunuz bir gelişim dünyasıyla nikah kıyma ve kendi dünyanıza sokma refleksi… Ayak uydurulamamış bir değişime karşı, bir savunma olarak oluşan Lale Devri paranoyası.
--------------***-----------------
Bir yazarımızda köşesinde değinmişti. Sayın KOÇ , çok iyi bir firma kurabilirsiniz ama bunu hangi insanla yöneteceksiniz , diyerek , teknolojiye , yönetim ve pazarlama gibi bilimlere ne kadar uzak olduğumuza değinmişti. Yurt içinde kurduğu çoğu firmanın, teknolojisinin satın alınarak , bir yabancı yöneticiye yüksek ücret ödenip transfer edilerek modelleme şeklinde , sadece ucuz niteliksiz işgücünü kullanmak amacıyla kurulduğunu görürsünüz. Bir perde firmasının yöneticisi ; 10 yıl önce İtalya ve Almanya fabrikalarına giderek, nasıl üretim yaptıklarını inceliyorduk ve bizden her fabrika gezisi için yüklü miktarda para alıyorlar , demişti.
----------------***-----------------
Bugün için ülkemizde üniversite mezunu oranı %10 düzeyine ulaşmıştır. Bu da, her tarafa Laleler dikme savunması gibi her tarafa üniversite dikme savunmasının bir yansımasıdır. Üniversitelerde, ezberleyerek ve x görüşe yakın durarak prof olmuş, yüzlerce öğretim görevlisi mevcut. Bu hocalara farklı bir düşünce ilettiğinizde Cumhurbaşkanının Anayasa kitapçığını fırlatması gibi ders kitabını yüzünüze fırlatırlar. Ezberi bozamazsınız ki ezber bugünlerde seçim istiyor. A : seçim B: darbe C : hepsi . Sezer ile THY deki müdürün duruşları farklı noktalarda olmasına rağmen her iki yaklaşım da benzer bir ezber sürecinin sonucudur.

Deveye sormuşlar , seni kim kurban etti ? Bu zihniyet demiş…

TwitterTakip

No comments:

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us