03 December 2006

Düşünce ya da yaratıcı düşünce

Düşünmek öğrenilen bir şeydir. Beynin bağlantı kurması ve tepkide bulunması ise yaratıcılıkla ilintili olmayan doğal bir işleyiş…

Bir ağacı gördüğünüzde ne düşünürsünüz ? Bir insan ağaca bakarak : o ağacın orada durması gayet doğal bir şey , der ve yanından geçer. Diğer bir insan : ondan bir fotoğraf karesi , duruşundan etkilenip bir tasarım yaratır , kabuğundan doğal bir dekorasyon malzemesi çıkartıp , hediyelik bir eşya oluşturur.

Türkiye , yıllardır pkk ile gerilla savaşı taktiğiyle mücadele ediyor. Savaş bütün icatların ve felsefelerin en önemli dayanağı iken , Doğuda askerlik yapanlar bilir ki , kullanılan bütün taktikler , okutulan bütün kitaplar İsrail ya da Amerikan yazarlarına aittir. İsrail de yıllardır bir savaşın içinde ve bu savaştan edindiği deneyimleri bir sektör haline getirebildi. Bu konuda uzmanlar , stratejistler yetiştirdi , kitaplar yazdı ve özel güvenlik , istihbarat gibi konularda birçok ülkeye eğitim veriyor. Özel güvenlik ve savunma tecrübelerinden bir endüstüri oluşturdu.

--------***----------

Üzerinize gelen kurşun karşısında sadece kaçabiliyorsanız ikinci bir şansınız yoktur . Sadece kaçabildiğinizi gören rakip bir sonraki hamlenizi tahmin eder. Ve o ağaca bakarak yanından geçip gidersiniz.

TwitterTakip

No comments:

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us