16 December 2006

Yenilik bir strateji midir , yoksa asıl satan unsur mu ?

Bir anket yaptığınızı düşünelim.Doğru cevabı almanız gerçekten de son derece zordur. Karşınızda hisleri olan , savunma mekanizmaları size karşı işleyen , ciddiye alınmayı ve değer görmeyi isteyen , bilinçaltının derinliklerinde bu tür kaygıları olan bir birey vardır. Doğru cevabı vermek yerine bu duygularını bilinçsiz olarak tatmin etmek , kendi varlığının anlamını zedelememek isteyecektir. İçinizden ben böyle yapmazdım diyebilirsiniz ama bunu diyen bilincinizin görünen kısmıdır.

Yolda yürüyen bir insana, hangi şarkıları dinlediğini sorun. Tarkan , Nazan Öncel , Nilüfer, Leman Sam gibi daha modern , duyarlılığa ve sanat zevkine hitap eden, ortak toplum algılamasını dikkate alarak cevap verecektir. Belki de kasetçinin önünden geçerken parasını verdiği , satın
aldığı kaset İbrahim Tatlıses ya da Müslüm Gürses dir.

Herkes bu kaseti konuşuyor , herkesin dilinde bizim şarkımız var ama niçin iş kasetçinin karşısına geçip , para vermeye geldiğinde bizim kasetlerimiz tercih edilmiyor ?

Genel kanılar ve günlük moda esintilerinin toplamı satışı vermez. İnsanlar mağnum imajını daha değerli bulup , bunu daha çok konuşabilirler ama iş marketten girip kasiyerin karşısına geçtiklerinde değişebilir.

Herkes yaratıcı olunması gerektiğini söyleyerek özgün ve farklı olunması gerektiğini söylüyor. Yeni olup , yeniliği temsil etmeye çalışıyor , sokaktaki insanın ağzındaki ilk tercih olmaya çalışıyor , peki ama yenilik satar mı? Yenilik bir strateji midir , verilen mesaj mıdır ya da satan asıl unsur mudur ? Yenilik ile eski ve alışılmış olanı teraziye koyduğunuzda hangisi daha çok satar ? İnsanlar yeniliğin türküsünü söyleyip , eve gidip yalnız kaldıklarında nostaljik bir müzik dinliyor olmasın ? Arabanın dışına taşan yüksek sesli müzik tarzı bizi yanıltıyor olmasın ? İnsanların yoğun olarak geçtiği sokaklarda lüks otomobillerle yüksek sesle pop müzik dinlen kişiler acaba evde hangi
müziği dinliyorlar ?

TwitterTakip

1 comment:

ömer faruk said...

yani şunu demek istiyorsunuz. biz millet olarak her ne kadar popüler olsak desekte kafamızdaki kalıplarşmış düşüncelerimzden vaz geçemiyoruz.kafamızın kelliğini göstermemek için şapka giyiyoruz( burası dışarı oluyor) yaz gelincede şapkayı çıkarıyoruz( eve girince )

free web site hit counters

Image Hosted by ImageShack.us
 
Image Hosted by ImageShack.us